21.04.2024r.

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy IV przystąpili do VII edycji programu „Bieg po zdrowie”. Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Patronat honorowy nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia, a także Rzecznik Praw Dziecka. Główne cele programu to:

• opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży
  • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego
  • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Program został zrealizowany w postaci 6 lekcji tematycznych. Uczniowie klasy IV w ciągu całego cyklu wykonali zadania, które dotyczyły następujących aspektów uzależnienia nikotynowego oraz prewencji: 1. Palenie jest niezdrowe. 2. Jak się nie dać złowić nałogowi? 3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów ? 4. Palenie szkodzi. 5. Jak zrobić, żeby nie palić ? 6. Jak to zrobić, żeby inni nie palili ? Zajęcia realizowane były za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących. Podczas lekcji uczniowie dyskutowali, wymieniali spostrzeżenia, refleksje i pomysły, liczyli koszty palenia papierosów. Na zakończenie  pracowali w grupach przy tworzeniu plakatów i komiksów antyreklamowych dla papierosów, a dniu 19 kwietnia zaprezentowali swoje prace na forum klasy. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie byli zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, czy pomysłów. Dzięki zajęciom czwartoklasiści nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień. Teraz zdobytą wiedzę będą mogli zastosować w życiu codziennym. Małgorzata Grzybowska- wychowawca klasy i koordynator programu.